Gdzie znaleźć pomoc?

W życiu każdego człowieka – zarówno gdy jesteśmy młodzi, jak i w dorosłym życiu – zdarzają się okresy, kiedy czujemy się gorzej. Powodów może być dużo – stres w szkole, problemy w domu, różne niepokoje. W ostatnim okresie dodatkowy stres może być związany z sytuacją epidemiczną, nauką zdalną i różnymi obawami związanymi z epidemią.

Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne wymaga pomocy specjalistów.

Jeśli czujesz się gorzej psychicznie, nie bój się porozmawiać o swoich problemach. Pomyśl o osobie, której ufasz – może być to rodzic, koleżanka, starsze rodzeństwo, nauczyciel. Rozmowa z kimś do kogo mamy zaufanie o tym, jak się czujesz to często pierwszy krok do poprawy nastroju. Jednak, jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej albo są bardzo dokuczliwe, warto pomyśleć o rozmowie ze specjalistą.

Możesz na przykład zacząć od kontaktu ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem.

Jeśli z jakichś względów nie chcesz skorzystać z ich pomocy, możesz też skorzystać z całodobowego, bezpłatnego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Zadzwoń pod numer  tel. 800 12 12 12 z czatu na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/

Co ważne z tej formy możesz skorzystać całkowicie anonimowo – nikt nie będzie prosił Cię o podanie Twoich danych. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi.

W przypadku, jeśli uznacie ze swoimi opiekunami, że warto udać się po pomoc psychologa, możecie skorzystać ze wsparcia Ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. W tym przypadku niezbędna jest obecność rodzica lub innego opiekuna prawnego.

W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – zadzwoń na numer 112 lub udaj się do najbliższego szpitala do izby przyjęć lub na szpitalny oddział ratunkowy.

(Materiał pochodzi ze strony  https://www.gov.pl/web/zdrowie/pytania-i-odpowiedzi-wsparcie-psychologiczne)

Może Ci się również spodoba

Skip to content