Koło florystyczne
ROK SZKOLNY 2023/2024
W piątek 22 września br. rozpoczęło swoją działalność Koło Florystyczne. Zaczęliśmy od dekoracji stołu (tzw. kompozycji wielostronnej) z żywych kwiatów ciętych. Na giełdzie kwiatowej zostały zakupione goździki gałązkowe, astry chińskie i rumora. Resztę materiału roślinnego pozyskaliśmy z ogrodu szkolnego: pęcherznicę, owoce róży, liście bluszczu. Wykonane prace zostały zabrane do domu, aby cieszyć domowników 🙂
Na spotkaniu Koła Florystycznego sięgnęliśmy po suszony materiał roślinny, robiąc z niego całkiem udane kompozycje jednostronne. Suszone rośliny są bardzo kruche, ale z takich właśnie robi się m. in. palmy wielkanocne.
Zajęliśmy się także aranżacją rośliny doniczkowej ozdobnej z kwiatów.
Ponadto prowadzimy zeszyty, w których zamieszczamy notatki i ilustracje o tematyce florystycznej.
Kolejnym tematem naszych zajęć były dekoracje wielkanocne; sięgnęliśmy po bazie, wiosenne kwiaty, kurczaczki, zajączki, pisanki itp. Zrobiliśmy stroiki świąteczne, które zabraliśmy do domu.
W grudniu wykonaliśmy dość pracochłonne dekoracje florystyczne, nowoczesne i tradycyjne, które bardzo się podobały w naszych domach.
Na kolejnych zajęciach koła wykonaliśmy wieńce (metoda szpilkowania), a następnie przeszliśmy do dekoracji świątecznych (choinki z liści i z szyszek sosny czarnej).
Koło Florystyczne na piątkowych spotkaniach wykonało kolejne prace: wianki- techniką klejenia i jesienną kompozycję ekologiczną (zdjęcia).
ROK SZKOLNY 2022/2023
Koło służy pogłębianiu wiedzy o technikach, którymi posługują się prawdziwi floryści, aby stworzyć niepowtarzalne aranżacje roślinne. Mamy praktyczną możliwość pracy z gipsem, woskiem, drutami florystycznymi, gąbką florystyczną do kwiatów żywych, suszonych i ciętych, pistoletem do gorącego kleju itd. W trzeciej klasie uczymy się tzw. materiałoznawstwa roślinnego, czyli nazw roślin, z których korzystamy na zajęciach koła; są to drzewa i krzewy (liściaste i iglaste), rośliny suszone, kwiaty cięte i doniczkowe.
W tym roku szkolnym wykonaliśmy kilka ciekawych prac:
– choinki z liści platana (które zbieraliśmy w Parku Krasińskich),
– choinki z szyszek sosny czarnej ozdobionych koralikami i perełkami,
– miseczki z wosku ozdobione suszem roślinnym (przy okazji zabawiliśmy się we wróżby andrzejkowe :)),
– ludziki z szyszek świerkowych,
– bombki choinkowe ozdobione techniką decoupage,
– nasadzenia z roślin doniczkowych w słojach.
„A w kole florystycznym już wiosna…”
Koło florystyczne przygotowało na Dzień Babci kompozycje z ciętych kwiatów tzw. flower- boxy