Z życia szkoły- 2023/2024


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

28 września 2023 roku spotkaliśmy się na szkolnych obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Jest to licząca prawie 10 lat tradycja. W tym roku bohaterem naszego spotkania z literaturą był Ignacy Krasicki wybitny poeta polskiego oświecenia, twórca „Bajek”, których bohaterami są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. To zbiór historyjek, które mają za zadanie nie tylko dawać rozrywkę, mają także pouczać i pokazywać wzorce pożądanych zachowań.

W bajkach piętnowane są niewłaściwe postawy — takie jak chciwość, pycha, brak rozsądku, a pochwalane m. in. skromność, uczciwość i umiar. Trudny język trochę już dzisiaj archaiczny nie przeszkodził nam w ich rozumieniu i delektowaniu się kunsztem tych utworów.

Bardzo dziękujemy naszym znakomitym lektorom, którzy jak zwykle sprawili się na szóstkę z plusem.


🤸🚴⛹️‍♀️ ROK SPORTOWY w naszej szkole jak zawsze zaczynamy od świętowania Europejskiego Tygodnia Sportu 💪 Od poniedziałku czeka na WAS mnóstwo niespodzianek i konkursów z nagrodami. Proszę śledzić tablice i Facebooka 🏆


"Kup Pan szczotkę"- akcja wolontariatu

📣 Przyłącz się do akcji „Kup Pan szczotkę”!

W ramach współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, a przede wszystkim chcąc nieść pomoc najbardziej potrzebującym, Zespół Szkół Specjalnych nr 105 podejmuje się pierwszego działania, które będziemy realizować w ramach akcji 🙂

„Kup Pan szczotkę”!

W jednej z afrykańskich szkół od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem

✅️ Co zbieramy?

Szczoteczki, pasty do zębów i mydło w kostce.

✅️ Dla kogo?

Dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli.

✅️ Jak dary dotrą do dzieci?

Zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki pocztą drogą morską.

✅️ Kto może wziąć udział w Akcji?

Wszyscy!!! Którzy mają wielkie serce, trochę czasu, mnóstwo chęci do działania i chcą wesprzeć innych.

✅️ Ile szczoteczek, past i mydła potrzeba?

Bardzo duuuuuużo!!! Jest wielu misjonarzy, którzy chcieliby wprowadzić mycie zębów również w swoich szkołach. Ponadto szczoteczki zebrane w latach poprzednich zdążyły się już zużyć. Dzieci, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki. Gdzie możesz przekazać szczoteczki, pasty i mydła?

✅️ Do kiedy zbieramy szczoteczki i pasty?

Zbiórka trwa do 6 grudnia! 🙂

✅️ Gdzie możesz przekazać szczotki, pasty i mydła?

Zgłoś się z podarkami do opiekunek Szkolnego Wolontariatu!

➡️ p. Kałęckiej, p. Stryjeckiej-Kubiak, p. Wichańskiej!

Już dzisiaj wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc z całego serca serdecznie dziękujemy!


Dziś na Długiej warsztaty taneczne z choreografem Pawłem Zającem


15 września uczniowie naszej szkoły brali udział
w 30. ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIA ŚWIATA
pod hasłem
„SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”.


Integracyjny kolorowy tydzień
Kolorowy Tydzień

warsztaty taneczne

Wybory do samorządu uczniowskiego

8 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbył się FINISAŻ WYSTAWY „TAKI JA”, która powstawała w szkolnym zaciszu podczas warsztatów malarskich KOLOROWE IMPRESJE 2.0 przy wsparciu finansowym FUNDACJI ARTE.

Autorzy prac to niezwykłe osobowości – Ola, Róża, Weronika, Marta, Natalia, Mateusz, Kuba, Radek i Jacek łączą naukę ze swoją wielką pasją, jaką jest malarstwo. Każdy z Nich pracuje inaczej. Jedni w wielogodzinnym skupieniu pochylają się cierpliwie nad sztalugami, inni tworzą pośród szybujących we wszystkie strony emocji. Wszyscy są pracowici, obowiązkowi i kreatywni. Coraz odważniej wybierają obrazy, które Ich inspirują, m.in. Pabla Picassa, Vincenta van Gogha, Jana Cybisa, Magdaleny Wach, Rafała Olbińskiego, Pauliny Szufnary-Lebidy, Joanny Sierki, Adama Sadury. Coraz częściej eksperymentują z kolorami i kompozycją, śmielej czerpią radość i satysfakcję ze swojej twórczej pracy – malowania.

Autorzy:
Róża Antoniuk
Aleksandra Sosnówka
Mateusz Bączyński
Jacek Grodzki
Natalia Kilanowicz
Weronika Obirek
Marta Polakowska
Radosław Stanisławski

Finisaż wystawy


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

Witaj szkoło

Inauguracja roku katechetycznego 2023/2024 „Na Długiej” – Msza Św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

uroczysta msza święta
Translate »
Skip to content