Innowacje

INNOWACJA PEDAGOGICZNA
„Czytam, bo umiem i rozumiem” – 2018/2019

Autor: Elżbieta Kostrzewa – nauczyciel języka polskiego.
Cele:
– upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów klas I i II BSIst.S nr 54,
– rozwijanie i wzbogacania słownictwa,
– rozwijanie pamięci, koncentracji oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem,
– doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
– wprowadzenie do indywidualnego świata wartości.
Czas trwania: luty – czerwiec 2019 r. (pilotaż).
Pomoce dydaktyczne: podstawowe to książka „Gorzka czekolada. I inne opowiadania o ważnych sprawach” oraz program multimedialny „Akademia umysłu EDU. Pamięć, koncentracja, szybkie czytanie”, inne- księgozbiór biblioteki szkolnej, mazaki, kartony, farby, heksy edukacyjne itp.
Spodziewane efekty:
– zwiększenie zainteresowania czytelnictwem,
– lepsza umiejętność pracy w grupie,
– poprawa umiejętności czytania ze zrozumieniem i formułowania krótkich wypowiedzi,
– większa wiedza na temat ważnych wartości w życiu człowieka.
Ewaluacja: po przeprowadzonym cyklu zajęć w formie anonimowej ankiety dla uczniów.
okładka_Gorzka czekolada

INNOWACJA PEDAGOGICZNO-ORGANIZACYJNO-METODYCZNA
„Nauka podstaw przedsiębiorczości w praktyce”

Autorzy: Beata Boguszewska i Leszek Polkowski
Sklepik szkolny prowadzony przez uczniów należących do Spółdzielni Uczniowskiej  „Pychotka” powstał w ramach projektu „Spółdzielnie uczniowskie szkołą aktywności”.
Dzięki wygospodarowaniu pomieszczenia przez panią dyrektor – Elżbietę Kostrzewę  oraz pozyskaniu środków na jego uruchomienie,  w dniu 1 marca 2017 r. dokonano uroczystego otwarcia sklepiku szkolnego. Od tej pory uczniowie pod kontrolą opiekunów SU (p. B. Boguszewskiej i
p. L. Polkowskiego) doskonalą umiejętności komunikacyjne oraz uczą się posługiwania pieniędzmi.
Cele:
– wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę dot. podstaw przedsiębiorczości;
– propagowanie zdrowego stylu życia;
– kształtowanie właściwych postaw: komunikatywności, obowiązkowości, szacunku, uczciwości, rzetelności warunkujących sprawne funkcjonowanie w świecie.
Korzyści dla uczniów:
– praca w sklepiku szkolnym pozwala efektywnie wykorzystać czas wolny od zajęć dydaktycznych,
– uczy samodzielności w myśleniu i działaniu,
– rozwija zainteresowania,
– pozwala zdobyć nowe umiejętności oraz wzmacnia poczucie własnej wartości i przydatności dla społeczeństwa szkolnego.

sklepik szkolny sklepik szkolny sklepik szkolny

INNOWACJA ORGANIZACYJNA
Utworzenie pracowni ceramicznej – 2017/2018

Pomysł nowej pracowni zgłosiła pani Monika Wiśniewska – Hałasa, środki na zakup pieca ceramicznego, akcesoriów i materiałów (gliny) pozyskała pani dyrektor Elżbieta Kostrzewa. Uroczyste otwarcie pracowni ceramicznej miało miejsce 17 października 2017 r. Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez panią dyrektor i panią Monikę Wiśniewską – Hałasa. Potem były warsztaty pokazowe dla uczniów i chętnych nauczycieli.
Cel: to poszerzenie oferty edukacyjnej, terapeutycznej (terapia ręki i arteterapia) oraz pozalekcyjnej szkoły.
Korzyści dla uczniów: praca z gliną usprawnia manualnie, doskonali koordynację wzrokowo – ruchową, rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację uwagi, ale również odpręża, wycisza, redukuje napięcia.

otwarcie pracowni ceramicznej otwarcie pracowni ceramiczne otwarcie pracowni ceramiczne

INNOWACJA ORGANIZACYJNA
Utworzenie świetlicy o charakterze relaksacyjnym – 2017/2018

Świetlica o charakterze relaksacyjnym powstała z inicjatywy dyrektora szkoły – pani Elżbiety Kostrzewy. Po zaadaptowaniu pomieszczenia kierownika laboratorium, zakupie nowych mebli i wyposażenia 7 lutego 2018 r. nastąpiło uroczyste otwarcie. Kanapa, miękkie pufy, poduchy, kameralne oświetlenie, spokojna muzyka, lampy solne, sprzyjają relaksacji i wyciszeniu uczniów, zarówno szkoły branżowej, jak i przysposabiającej.
Cel to: stworzenie dodatkowego, komfortowego pomieszczenia na rzecz uczniów korzystających z opieki świetlicowej po trudach nauki szkolnej.
Korzyści dla uczniów: miejsce, gdzie można się zrelaksować, wyciszyć emocje, odizolować od zgiełku szkolnego, posłuchać spokojnej muzyki bądź opowiadań terapeutycznych.

otwarcie świetlicy relaksacyjnej otwarcie świetlicy relaksacyjnej otwarcie świetlicy relaksacyjnej