Gdzie znaleźć pomoc?

Pomoc specjalistyczna

Szanowni Państwo,
jeśli obserwują Państwo u swojego dziecka niepokojące i utrzymujące się zmiany w zachowaniu, jak na przykład utrata radości z wykonywania ulubionych wcześniej działań, zmiany rytmu snu, stany apatii, głębokiego smutku, lęku, wybuchy złości, huśtawkę nastrojów, bóle somatyczne czy zachowania ryzykowne, warto sięgnąć po wsparcie i pomoc.

Poniżej informacje o ośrodkach świadczących pomoc stacjonarną w Warszawie i okolicach oraz telefony do instytucji wspierających młodzież oraz rodziców.

  • Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży,

to placówki powołane przez Ministerstwo Zdrowia. W ośrodkach pracują psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi.

Zgłoszenia do ośrodków nie wymagają skierowania od lekarza. Wizyty są bezpłatne (finansowane w ramach NFZ). Ośrodki nie są objęte „rejonizacją”, czyli można umawiać się do najbliższego miejsca zamieszkania albo tam, gdzie są krótsze terminy.

W ośrodku znajdzie pomoc młodzież ucząca się do 21 roku życia, ich rodziny lub opiekunowie prawni. O pomoc może ubiegać się młodzież się z różnymi trudnościami, np. obniżonym nastrojem, depresją, lękami, uzależnieniami behawioralnymi.

Lista rekomendowanych ośrodków dla dzieci i młodzieży:

     Lista ośrodków https://cbt.pl/kontakt/

w sytuacji obaw o zdrowie lub życie dziecka można skontaktować się z suicydologiem w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście:

e-mail pomocowy: ratunku@um.warszawa.pl

Godziny dyżurów telefonicznych pod numerem: (22) 277 41 99
wtorki – 18:00-21:00
czwartki – 16:00-19:00
soboty – 12:00-14:00

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – wsparcie w sytuacjach kryzysowych

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 080 222 – telefon zaufania Fundacji Itaka

22 484 88 01 – antydepresyjny telefon Fundacji Itaka

800 70 22 22 – linia wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym Fundacji Itaka

514 202 619 – warszawski ośrodek interwencji kryzysowej

800 120 002 – ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie “Niebieska Linia”


W życiu każdego człowieka – zarówno gdy jesteśmy młodzi, jak i w dorosłym życiu – zdarzają się okresy, kiedy czujemy się gorzej. Powodów może być dużo – stres w szkole, problemy w domu, różne niepokoje. W ostatnim okresie dodatkowy stres może być związany z sytuacją epidemiczną, nauką zdalną i różnymi obawami związanymi z epidemią.

Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne wymaga pomocy specjalistów.

Jeśli czujesz się gorzej psychicznie, nie bój się porozmawiać o swoich problemach. Pomyśl o osobie, której ufasz – może być to rodzic, koleżanka, starsze rodzeństwo, nauczyciel. Rozmowa z kimś do kogo mamy zaufanie o tym, jak się czujesz to często pierwszy krok do poprawy nastroju. Jednak, jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej albo są bardzo dokuczliwe, warto pomyśleć o rozmowie ze specjalistą.

Możesz na przykład zacząć od kontaktu ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem.

Jeśli z jakichś względów nie chcesz skorzystać z ich pomocy, możesz też skorzystać z całodobowego, bezpłatnego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Zadzwoń pod numer  tel. 800 12 12 12 z czatu na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/

Co ważne z tej formy możesz skorzystać całkowicie anonimowo – nikt nie będzie prosił Cię o podanie Twoich danych. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi.

W przypadku, jeśli uznacie ze swoimi opiekunami, że warto udać się po pomoc psychologa, możecie skorzystać ze wsparcia Ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. W tym przypadku niezbędna jest obecność rodzica lub innego opiekuna prawnego.

W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – zadzwoń na numer 112 lub udaj się do najbliższego szpitala do izby przyjęć lub na szpitalny oddział ratunkowy.

(Materiał pochodzi ze strony  https://www.gov.pl/web/zdrowie/pytania-i-odpowiedzi-wsparcie-psychologiczne)

Możesz również polubić…

Translate »
Skip to content