Biblioteka szkolna poleca

książki

Biblioteka szkolna,
wypożyczalnia i czytelnia
są do dyspozycji uczniów i nauczycieli
codziennie  (od poniedziałku do piątku)
w godzinach 9:00 – 15:00

dzieci

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 105 w WARSZAWIE

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz pracownicy szkoły.
2. Biblioteka udostępnia swoje zbiory  zgodnie z organizacją roku szkolnego i harmonogramem pracy nauczyciela – bibliotekarza.
3. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.
4. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.
5. Jednorazowo można mieć wypożyczone dwie książki :
a)  lektury na okres dwóch tygodni,
b)  pozostałe książki na okres jednego miesiąca.
6. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
7. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone dwa tygodnie przed zakończeniem  roku szkolnego.
8. W bibliotece szkolnej nie można spożywać posiłków i napojów.


LEKTURA NA MAJÓWKĘ

Tajemniczy ogród

Okładka książki "Tajemniczy ogród"


Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Czy jej się to udało i jakie były tego skutki, przekonacie się, czytając tę przepiękną, mądrą książkę, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Stała się ona podstawą wielu adaptacji teatralnych i filmowych. Jedna z nich jest dziełem polskiej reżyserki o światowej sławie – Agnieszki Holland.


obrazek książki

Kartka wielkanocna

Wielkanoc to czas odrodzenia i nadziei.
Niech te święta przyniosą do naszych serc spokój,
 miłość i radość.
Zdrowych, pogodnych Świąt spędzonych w gronie najbliższych
życzy
Małgorzata Szlenk – bibliotekarkaLEKTURA NA MARZEC

Justyna Suchecka – „Young power”

okładka książki

Książka Justyny Sucheckiej “Young power – 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” opowiada o młodych ludziach, którzy swoją wyobraźnią i kreatywnością już dziś posuwają nasz świat do przodu. Przełamują granice, wykorzystując świeżość swoich umysłów. Chcą czynić świat lepszym, dlatego już dziś np. projektują rozwiązania, dzięki którym wrażliwe na ostre dźwięki osoby cierpiące na autyzm będą mogły żyć w cichszym otoczeniu, albo tworzą nowoczesne maszyny, które wykorzystując kosmiczne technologie, pomogą rolnikom w pobieraniu próbek gleby. Nastolatkowie, którzy odważnie i wytrwale idą za swoimi marzeniami, bez względu na to, czy mowa o muzyce, sporcie czy medycynie. Historie tych młodych ludzi dają nadzieję, że przyszłość wcale nie będzie taka straszna, jak ją czasami pokazuje się w telewizyjnych serwisach informacyjnych. “Young Power!” to ciekawa, inspirująca i wyróżniająca się na tle innych książka, która przekonuje, że warto mieć marzenia i pracować nad ich realizacją. Doda wiary w to, że może się udać, jeśli bardzo czegoś chcemy i wytrwale do tego dążymy.


Pogodnych, śnieżnych ferii wypełnionych aktywnym wypoczynkiem
i spotkaniami w gronie przyjaciół

życzy Szkolna Biblioteka

Życzenia na ferie

ZNAKOMITA LEKTURA NA FERIE

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze. Zbiór opowiadań dla młodzieży o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata.

Autorami czternastu opowiadań są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.

Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami Gorzkiej czekolady… – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech. Ważna książka o ważnych sprawach na ważny wiek.

Lektura na ferie

Życzenia bibliotekarki

PREZENTY DLA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Koniec roku jest czasem radości, świętowania i obdarowywania się prezentami. Dary dotarły również do naszej biblioteki, która wzbogaciła się o kilkadziesiąt woluminów. Są to głównie lektury szkolne. Udało się również zakupić piękne książki na nagrody dla najlepszych uczniów oraz zwycięzców w konkursach szkolnych.

Bardzo lubimy w szkolnej bibliotece ten świąteczny czas.


CIEKAWY ORYGINALNY PREZENT NA MIKOŁAJKI LUB GWIAZDKĘ

Piotr Socha i Monika Utnik-Strugała

Brud. Cuchnąca historia higieny”.

Brud

Drodzy Czytelnicy! Przed Wami pasjonująca opowieść o historii brudu i walki z brudem, czyli higieny. Ta opowieść często pachnie źle. Jednak jest tu takie mnóstwo fascynujących ciekawostek i różnorakich aspektów problematyki higieny, że “Brud” czyta się niemal jednym tchem. A poza tym książka została zilustrowana z iście barokowym przepychem. Zobaczcie sami!

“Brud. Cuchnąca historia higieny”, czyli jak walczono o czystość lub przynajmniej ładny zapach od starożytności po czasy pandemii koronawirusa.
W dawnych księgach czytać możemy niezwykłe opisy rzymskich łaźni i tego, jak Kleopatra zażywała kąpieli w mleku. Później było niestety trochę gorzej, przynajmniej jeśli chodzi o Europę. Kiedy bowiem chińscy cesarze od tysiąca lat spłukiwali swoje sedesy wodą, w europejskich miastach średniowiecza zawartość nocników wylewano przez okna i to często na głowy pechowych przechodniów. Uchodzący za wzór elegancji dwór Ludwika XIV traktował kąpiel jako zło konieczne. Angielskie damy doby baroku tak rzadko czyściły swoje potężne peruki, że lęgły się w nich myszy. Powszechnie panujący w eleganckich domach smród przykrywano rozmaitymi pachnidłami. Nawet jeszcze w początkach XIX wieku chirurdzy przystępujący do operacji nie myli rąk. Co najwyżej wycierali je w brudny zazwyczaj fartuch.
Obecnie wydaje nam się, że żyjemy w czasach absolutnie higienicznych. Tymczasem to nieprawda. Mnóstwo ludzi na świecie umiera każdego roku na skutek braku dostępu do czystej wody. W wielu domach (także w Polsce) nie ma łazienki lub jest ona wspólna dla mieszkańców kilku domów bądź też kamienicy. W naszym kraju niemal milion mieszkań nie posiada toalety! Jak to możliwe w XXI wieku ?


LEKTURA NA LISTOPAD

Biblioteka poleca na listopad


Czy znasz pasjonujące książki Alfreda Hitchcocka o przygodach Trzech Detektywów? Książki te tworzą najpopularniejszy amerykański cykl powieści dla młodych czytelników.

Ich bohaterami są trzej detektywi-amatorzy: Jupiter, Pete i Bob, mieszkańcy kalifornijskiego miasteczka Rocky Beach. Sympatyczni i pełni fantazji chłopcy przeżywają wiele niezwykłych przygód, tropią i ujmują groźnych przestępców. Udaje im się rozwiązywać skomplikowane zagadki kryminalne, nad którymi czasem głowią się dorośli.

Alfred Hitchcock, znakomity reżyser, mistrz suspensu ofiarowuje w tych książkach młodym czytelnikom to, co charakterystyczne było dla jego filmów: pełną napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcję, mrożące krew w żyłach wydarzenia oraz zaskakujące rozwiązania.

„Przygody Trzech Detektywów” są lekturą, od której nie można się oderwać! Czekają na Ciebie w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do czytania w długie, jesienne wieczory z kubkiem dobrej herbaty w dłoni.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

28 września 2023 roku spotkaliśmy się na szkolnych obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Jest to licząca prawie 10 lat tradycja. W tym roku bohaterem naszego spotkania z literaturą był Ignacy Krasicki wybitny poeta polskiego oświecenia, twórca „Bajek”, których bohaterami są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. To zbiór historyjek, które mają za zadanie nie tylko dawać rozrywkę, mają także pouczać i pokazywać wzorce pożądanych zachowań.

W bajkach piętnowane są niewłaściwe postawy — takie jak chciwość, pycha, brak rozsądku, a pochwalane m. in. skromność, uczciwość i umiar. Trudny język trochę już dzisiaj archaiczny nie przeszkodził nam w ich rozumieniu i delektowaniu się kunsztem tych utworów.

Bardzo dziękujemy naszym znakomitym lektorom, którzy jak zwykle sprawili się na szóstkę z plusem.


CIEKAWA KSIĄŻKA NA WRZESIEŃ

Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Wznowienie książki “Nauka. To lubię” autorstwa znanego, cenionego i lubianego dziennikarza Tomasza Rożka odpowie na wszystkie te pytania.

Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

“Nauka. To lubię” to książka familijna dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

"Nauka to lubię"

WAKACJE Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

Wakacje tuż, tuż… Wszyscy czekamy na radosne dni, wypełnione błogim lenistwem. Wypoczynek jest bardzo istotny, ale można go połączyć z przyjemnością poznania nowych przyjaciół, których spotkamy w ciekawych książkach. Szkolna biblioteka poleca na deszczowe dni…

"Samotni.pl"

Zosia jest polonistką samotnie wychowującą siostrę. Joanna zbuntowaną gimnazjalistką tęskniącą za matką. Wiktor chłopakiem, który znalazł się w nieodpowiednim środowisku, a Kaja ofiarą szkolnych złośliwości. Każde z nich kogoś utraciło, każde czuje się samotne i obarczone odpowiedzialnością za innego człowieka. Mimo, że wokół nich są dziesiątki ludzi, to w niełatwych sytuacjach zawsze są zdani tylko na siebie i sami muszą podejmować trudne decyzje. Kiedy los łączy ich drogi ze sobą, wiele spraw zaczyna przybierać zupełnie nieoczekiwany obrót.
W „Samotnych.pl” Barbary Kosmowskiej wbrew tytułowi, odniesień do rzeczywistości wirtualnej nie znajdziemy. Skrót „pl” odnosi się po prostu do Polski, naszego najbliższego otoczenia.

„Dziesięć stron świata”

Zupełnie inna jest książka Anny Onichimowskiej pt. „Dziesięć stron świata”. Jaki jest przeciętny piętnastolatek? Czy taki sam w Polsce, Stanach, Japonii, Kolumbii czy Danii? Dziesięć różnych losów, dziesięć portretów i dziesięć marzeń.
Noburo od dwóch lat tkwi w wirtualnym świecie, bojąc się powrotu do rzeczywistości. Santosh stopniowo ślepnie w fabryce dywanów, do której został porwany jako pięciolatek. Anlę chcą wydać za mąż, nie dostrzegając jej wybitnych zdolności i chęci do nauki.
Czy bohaterom opowiadań Onichimowskiej uda się odmienić swój los i spełnić marzenia?
Poruszająca, mądra książka, od której nie sposób się oderwać!

„Ania z Zielonego Wzgórza”


A na koniec coś retro. Dla wszystkich wielbicieli „ Ani z Zielonego Wzgórza” i jej niezwykłych przygód. “Czary Marigold” są równie zabawną jak “Ania z Zielonego Wzgórza”, chociaż mniej znaną w Polsce powieścią obyczajową L.M. Montgomery. Mała Marigold to wrażliwa dziewczynka, obdarzona niezwykłą wyobraźnią. Książka przeniesie nas w czasy, gdy samochód był luksusem, sukienki przed kolano uznawano za bardzo nieprzyzwoite, a kobietę lekarkę nazywano “bobochłopem”. Lektura dla wszystkich, którzy chcą chociaż na chwilkę wrócić do beztroskiej krainy dzieciństwa.

SZKOLNA BIBLIOTEKA ŻYCZY
NIEZAPOMNIANYCH PRZYGÓD Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ
ORAZ WSPANIAŁEGO WAKACYJNEGO WYPOCZYNKU.

DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU !!!


DWA W JEDNYM CZYLI OPOWIEŚĆ O KOTACH
I ICH SŁAWNYCH WŁAŚCICIELACH

„Sławne koty i ich ludzie” – Skąd taki przewrotny tytuł? Ponieważ koty, jak wie każdy, kto ma kota w swoim życiu, nie poddają się całkowitemu udomowieniu. Mogą za to udomowić albo raczej wychować sobie człowieka, który będzie się nimi opiekował tak, jak one tego chcą.

W książce przeczytamy o wielu słynnych osobistościach ze świata show-biznesu, literatury czy polityki, ukazanych oczami kotów, które żyły wraz z nimi. Będziemy więc czytać o Freddiem Mercurym i jego dziesięciu kotach. Każdy z nich posiadał inny temperament i osobowość. Dowiemy się o kocie, któremu Winston Churchill zapewnił ciepłą posadę w brytyjskim rządzie i sowitą dietę. Bez niego słynny polityk nie rozpoczynał śniadania w swojej rezydencji. Poznamy kota polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, która sama o sobie mówiła, że wolałaby być kotem.

Plejada znanych osobistości to również plejada mniej znanych (a szkoda) kotów, o których poznanie zatroszczyli się autorzy książki. To pozycja pełna humoru, ciekawostek dotyczących dziwacznych zachowań kotów, opowiadająca o tym, dlaczego wielu ludzi wybiera koty oraz co to właściwie oznacza. Poznamy więc tak kocie, jak i ludzkie charaktery.

ŚWIETNA LEKTURA NA MAJOWY WEEKEND !!!


Światowy Dzień Książki

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to poświęcone jest nie tylko promocji literatury oraz czytelnictwa ale również problematyce  związanej z ochroną praw autorskich.

 Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich gromadzą co roku miliony ludzi na całym świecie i odbywają się w ponad stu krajach.
„Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi” – pisze w okolicznościowym przesłaniu Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO.
„Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie
. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Tworząc poczucie wspólnoty przez czytanie i wspólną wiedzę, czytelnicy  na całym świecie mogą się łączyć. ”      


80 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE ŻYDOWSKIM
19 IV 1943 – 19 IV 2023

Powstanie

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku  Walczący nie mieli nadziei na zwycięstwo, a mimo tego zaskoczyli swym oporem siły niemieckie, skierowane do likwidacji getta. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Oddziały lewicowej Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz prawicowego Żydowskiego Związku Wojskowego przez kilka dni z powodzeniem odpierały ataki jednostek SS, policji i Wehrmachtu. Z czasem siły powstańców zaczęły słabnąć. Powstanie upadło 16 maja 1943 roku.  Niemcy wysadzili wówczas Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie, a teren getta został zrównany z ziemią.

Z historią getta w Warszawie wiąże się działalność Ireny Sendlerowej ( nazywanej  polskim odpowiednikiem Oskara Schindlera) która, w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach.

Wszystkie moje mamy

Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej.  “Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

Anioł z Warszawy

W powieści „ Anioł z Warszawy” autorstwa Lei Kampe nie tylko śledzimy zbeletryzowaną opowieść o tym, jak  wyglądało ratowanie dzieci, ale też poznajemy Irenę Sendlerową jako postać bliską czytelnikowi: młodą pracownicę socjalną, która walczy nie tylko o dobro innych, ale też o swoje szczęście. Mało kto wie, że Irena Sendlerowa w czasie wojny nie tylko angażowała się w pomoc ludności żydowskiej, ale też walczyła o ocalenie swojej największej miłości – Adama, który trafił do warszawskiego getta razem ze swoją matką. W książce znajdziemy niezwykłą, nieznaną większości historię o sile charakteru i uczuciu, które przetrwało jedną z najcięższych prób.


kartka świąteczna

Wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i  wiarą w sens życia,
pogody w sercu oraz radosnego świętowania w gronie najbliższych

                                                                                               życzy
Małgorzata Szlenk – bibliotekarka

Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca a 25 kwietnia). Dla chrześcijan Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

Symbole świąt wielkanocnych
Jajka – (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych. Chleb – w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne
Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, tradycyjna wielkanocna święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane wielkanocne obyczaje.


Światowy Dzień Autyzmu

Rondelek Anatola, czyli jak żyć z naszą odmiennością !

Jak ciężko się polubić, pokochać, kiedy nie akceptujemy się takimi, jacy jesteśmy. Z naszymi wadami, niepełnosprawnością, innością czy chorobą. Masz wrażenie, jakby coś ciągnęło  się za tobą i zwracało uwagę wszystkich? A ty chciałabyś się tego pozbyć, ale to niemożliwe?! To Twój rondelek! Francuzi mają powiedzenie, że „ciągnie się za sobą rondel”. To wyrażenie bierze się z porównania do znęcania się nad psem, któremu, ktoś zły, przywiązał sznurkiem do łapy rondel. Pies, próbując się oswobodzić, biega, robiąc hałas i wzbudzając śmiech złośliwca. Z kolei ten hałas powoduje strach i panikę u psa, nie pozwalając na normalne zachowanie .

Ty też czujesz się podobnie? Jakbyś ciągnął robiący wiele hałasu, rondel, którego nie sposób się pozbyć, który utrudnia ci normalne funkcjonowanie, na który wszyscy patrzą, śmiejąc się czy pokazując cię palcami? Przez ten rondel nikt nie widzi twoich zalet. Wstydzisz się go, chciałbyś być niewidzialny. Ta inność cię stygmatyzuje . Idziesz ulicą ze spuszczoną głową, zaczynasz unikać ludzi, może zamykasz się w swoich czterech ścianach. Jesteś coraz bardziej nieszczęśliwy.  Coraz bardziej zamykasz się także w sobie w twoim nieszczęściu … No bo co można z nim zrobić, jeśli nie można się go pozbyć ?!

Rondelek Anatola

Rondelek Anatola

A może spróbować metody małego Anatola ? Isabelle Carrier, ilustratorka i autorka książek dla dzieci, prywatnie mama niepełnosprawnego dziecka , napisała i zilustrowała piękną książkę „Mały rondelek Anatola”( „La petite casserole d’Anatole”). Na jej podstawie, Eric Montchaud nakręcił film animowany pod tym samym tytułem. Jest to wzruszająca historia małego Anatola, pokazująca, że można żyć i funkcjonować z naszą odmiennością czy niepełnosprawnością.

Anatol mały chłopczyk, żyje z małym, czerwonym rondelkiem, który nie wiadomo dlaczego spadł na niego. Ciągnie go za sobą wszędzie , zwracając uwagę i zdziwienie otoczenia. Chłopczyk jest bardzo wrażliwy, ma wiele zalet, ale ludzie widzą tylko jego rondelek. Przeszkadza mu on także w normalnym funkcjonowaniu. Anatol musi włożyć, w to, co robi dwa razy więcej wysiłku niż jego rówieśnicy. Chłopca bardzo to denerwuje i złości. W końcu decyduje o schowaniu się pod rondelkiem, aby otoczenie o nim zapomniało.

Na szczęście , któregoś dnia, pewna osoba, uczy go jak sobie radzić z rondelkiem, który ma także mocne strony. Pokazuje mu jakim jest wyjątkowym chłopcem. Pomaga mu jak wyrazić emocje. Daje mu też torebkę przez ramię, do której chłopczyk może schować rondelek. Dzięki czemu, staje się mniej widoczny,  mniej przeszkadza, a Anatol może bawić się z innymi dziećmi.

Spraw sobie torebkę na twój rondelek.

A może zamiast ciągnąc twój rondelek czy ukrywać się przed światem, spraw sobie torebkę jak mały Anatol, rusz przed siebie i zacznij żyć? Odkryj, że też jesteś wyjątkowy, że twoja odmienność może być także twoją silną stroną. Zrób z niej wartość. Jeżeli trudno ci dokonać tego samemu, to poproś kogoś, kto ci w tym pomoże, z kim razem zrobicie taką torebkę.

Rondelek Anatola

Film „Mały rondelek Anatola”( „La petite casserole d’Anatole”) można zobaczyć na Facebooku.
https://www.facebook.com/PsychopracowniaWincenciak/videos/anatol-i-jego-rondelek/284149795592813/


Dzień Downa

Dlaczego 21 marca?
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. “Święto” obchodzone jest na całym świecie od 2006 roku i jest uznawane za wyraz wsparcia dla osób z zespołem Downa i akceptacji dla ich odmienności.

Bardziej Kochani

Kwartalnik „Bardziej Kochani” to czasopismo podejmujące problematykę osób z zespołem Downa i ich rodzin. Powstało, by zintegrować ludzi borykających się z tym samym problemem, by wymieniać doświadczenia, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Z pisma tego szeroko korzystają młodzi rodzice, nauczyciele, terapeuci i inne osoby wspierające dzieci i rodziny osób z zespołem Downa.
Znajdziecie je w naszej bibliotece.
Zachęcamy też do obejrzenia krótkiego filmu o zespole Downa


Dziewuchy, dziewczyny - okładka książki

Wielkimi krokami zbliża się 8 marca. Może uczcimy ten dzień poznając historie niezwykłych kobiet. Znajdziemy je w książce Anny Dziewit – Meller „ Damy, dziewuchy, dziewczyny – historia w spodnicy”. Autorka pokazuje kobiety, które mimo przeciwności walczyły o głos w swoich czasach, gdzie nauką, polityką zajmowali się tylko mężczyźni. Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Nie wiecie: kto był pierwszą lekarką, kto stworzył muzeum, kto pozował do pomnika Syrenki, kto ubiera sławnych tego świata, kto był dwukrotnie laureatką nagrody Nobla – na kartach książki znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

W książce występują:

  • Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
  • Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
  • Maria Skłodowska –  naukowa mistrzyni świata, dwukrotna noblistka
  • Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
  • Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
  • …i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!

 Książka została także pięknie zilustrowana przez Joannę Rusinek.

ZAPRASZAMY DO SZKOLNEJ BIBLIOTEKI PO TĘ FASCYNUJĄCĄ LEKTURĘ !!!


Lukrecja

Cześć, jestem Lulu!

I tyle z dobrych wiadomości. Moje życie jest pełne katastrof. Marzyłam o psie, ale dostałam… żółwia. Nazwałam go Madonna. Nie mogłam doczekać się szkolnej wycieczki, dopóki moja mama nie zgłosiła się na opiekunkę (na ochotnika!) A gdy zrobiłam imprezę, to wpadła na nią, uwaga… babcia ”.

Tak zaczyna się pierwsza część  przygód zwariowanej, francuskiej nastolatki o imieniu Lukrecja. Interesująca młodzieżowa książka, która nie pozwoli się nudzić młodym czytelnikom. Czyta się ją szybko, a przepełnione humorem przygody Lulu i jej rodziny sprawiają, że całkowicie tracimy poczucie czasu. Wiele niesamowitych przygód  stanowi gwarancję rozrywki, ciekawej i zaskakującej.

W naszej szkolnej bibliotece mamy już te znakomite, zabawne książki.
Zapraszamy do ich lektury.

Lukrecja

SERIA “OPOWIEŚCI Z NARNII TO KLASYKA POWIEŚCI FANTASY 
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY AUTORSTWA  C.S. LEWISA.

Opowieści z Narnii

       Napisana prostym językiem historia równoległej krainy Narnii, do której ze świata ludzi prowadzi przejście przez starą szafę w domu profesora Kirke’a.

„Opowieści z Narnii” przetłumaczone zostały na czterdzieści jeden języków i są od ponad sześćdziesięciu lat nieprzerwanie wydawane.

       Ta licząca siedem ksiąg opowieść przenosi nas do krainy zwanej Narnią, gdzie poznając losy głównych bohaterów odkrywamy problemy bajkowego świata.
Każdy z tomów opowiada historię Narnii pod innym kątem, wprowadzając nowych bohaterów. Siedmioksiąg to bogaty, wykreowany przez autora świat pełen gadających zwierząt, magii, dobra i zła. Narnia to bajka, do której chce się wracać, jak do rodzinnego, ciepłego domu. Toczy się w niej walka dobra ze złem, gdzie wybaczenie idzie w parze z zapomnieniem. Jest to też opowieść  o wytrwałości, odwadze, a także o tym, że prawdziwa przyjaźń może pokonać wszystko, może wznieść się ponad strach i niepewność.
      Podsumowując: “Opowieści z Narnii ” to przepiękne, intrygujące i pełne fantastycznych opisów baśnie, idealne dla osób w każdym wieku. Magiczne historie o walce dobra ze złem, przyjaźni i sile miłości.

WSPANIAŁY PREZENT NA GWIAZDKĘ.


POLECAMY DO CZYTANIA NA DŁUGIE JESIENNE WIECZORY

książki

Seria „Bajek filozoficznych” Michela Piquemala.

Bajki są przede wszystkim do czytania – dla czystej przyjemności,
w celu smakowania mądrości, humoru, wzruszenia.
Są też jakby otwartymi drzwiami do indywidualnej lub zbiorowej refleksji filozoficznej.

Nigdy nie jest zbyt wcześnie na stawianie pierwszych kroków
na drodze mądrości, jaką  jest filozofia.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


Program rozwoju czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021-2025

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych

Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

W ramach realizacji Priorytetu 3 nasza szkolna biblioteka otrzymała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa kwotę 4000 złotych na zakup nowości wydawniczych, lektur szkolnych oraz wyposażenia.

logo nprc

Możesz również polubić…

Translate »
Skip to content