Patryk i Kropka – opowiadania łatwe do czytania i rozumienia

ETR

Innowacja „Lubię czytać” – czytamy i tworzymy zbiór opowiadań „Patryk i Kropka. Początek.”

„Patryk i Kropka” to opowiadania napisane w inny sposób niż zazwyczaj.

Autorki tych opowiadań – Maria Tkaczyk i Maria Mazińska stworzyły je przede wszystkim z myślą o młodzieży z rożnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Pierwsza wersja książki powstała w 2022 roku na podstawie diagnozy potrzeb, zainteresowań i możliwości przyszłych odbiorców. A potem zaczęło się czytanie!

Testerzy Patryka i Kropki to w dużej mierze uczniowie naszej szkoły. Niektórzy czytali  sami, niektórzy w grupach lub z pomocą nauczyciela, inni słuchali lektora, a jeszcze inni czytali za pomocą aplikacji w telefonie. Były rozmowy, ćwiczenia i dużo nowych pomysłów. W tym czasie autorki książki słuchały, myślały i wyciągały wnioski.

Na koniec wraz z ilustratorami stworzyły książkę „na nowo”. W ten sposób powstała nowa wersja „Patryka i Kropki”. Teraz twórcami oprócz Marii Tkaczyk, Marii Mazińskiej i autorów ilustracji są między innymi uczniowie naszej szkoły.

Mamy naszą książkę!

W roku szkolnym 2022/23 innowacja była realizowana ze wsparciem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (w ramach Inkubatora Włączenia Społecznego), który sfinansował przygotowanie ilustracji, skład, korektę i druk książki.

Czerwiec 2023. Zakończenie kolejnego etapu innowacji „Lubię czytać” – czyli co słychać u Patryka i Kropki

W roku szkolnym 2022/23 uczniowie klas 1f, 2a i 2c razem z Marią Tkaczyk, Anną Skibą oraz (gościnnie) Marią Mazińską pracowali z książką „Patryk i Kropka”- pierwszymi w Polsce opowiadaniami w Teście Łatwym do czytania i Rozumienia (z angielskiego  ETR- Easy To Read).

„Patryk i Kropka” to 14 opowiadań o szkolnych radościach i smutkach, o przyjaźni, miłości i codzienności. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie. Czytając i testując książkę nasi uczniowie czuli się jej bohaterami.

“To jest nasza wspólna książka” – powiedział na zakończenie projektu jeden z uczniów testujących opowiadania. To prawda, Patryk i Kropka to książka wyjątkowa. Są w niej nie tylko sprawy naszej młodzieży, ale także jej pomysły. Czytając pierwszą wersję “Patryka i Kropki” uczniowie tworzyli nowe historie i wymyślali motywy, które znalazły się w drugiej, poprawionej wersji książki. Uczniowie zdecydowali także jakie rysunki znajdą się w książce. „Patryka i Kropkę” czytali w szkole, w bibliotece i zoo. Śmiali się, dyskutowali, rysowali. Doskonalili czytanie, uczyli się marzyć, rozumieć innych, tworzyć coś nowego. W czytaniu pomagały im telefony komórkowe, które – jak się okazało- potrafią czytać głośno sfotografowany tekst.

Innowacja „Lubię czytać” to projekt, który rozwija się wraz z uczniami i koordynatorkami projektu. W tym roku szkolnym w ramach projektu odbyło się kilkadziesiąt spotkań. Po wakacjach uczniowie i koordynatorki będą pracować nad kolejną częścią „Patryka i Kropki”. Znów będą razem czytać, pisać, poznawać świat, jeździć na wycieczki i dyskutować.


Tekst łatwy do czytania

Zakończenie projektu Lubię czytać

Wiesz co to jest tekst łatwy do czytania i rozumienia?
To taki tekst jak ten, który teraz czytasz.
Tekst łatwy do czytania i rozumienia
to proste, krótkie zdania i duże litery.
Chodzi o to, żeby każdy rozumiał co czyta.

W projekcie Lubię czytać uczniowie naszej szkoły
czytali teksty łatwe do czytania i rozumienia.
Ten projekt to innowacja czyli nowy,
dobry sposób robienia czegoś.

Innowację Lubię czytać stworzyły wspólnie
pani Marii Tkaczyk i pani Marii Mazińska.
W tym roku szkolnym do programu Lubię czytać
dołączyła pani Anna Skiba.
Było naprawdę ciekawie.

W innowacji Lubię czytać wzięły udział:
2 klasy szkoły przysposabiającej do pracy
i 1 klasa ze szkoły branżowej.
Uczniowie i nauczycielki czytali razem
pierwszą część książki Patryk i Kropka.

Patryk i Kropka to opowiadania
łatwe do czytania i rozumienia.
Znajdziesz w nich:

  • bestię
  • przyjaźń
  • miłość
  • żyrafę i inne zwierzęta
    oraz wiele ciekawych przygód.

Uczniowie z trzech klas czytali Patryka i Kropkę,
żeby sprawdzić czy w książce warto coś poprawić.
Okazało się, że warto.
Autorki poprawiły tekst Patryka i Kropki,
a graficzka zmieniła ilustracje.

Poprawione wydanie Patryka i Kropki
znajdziecie w nowym roku szkolnym
w naszej bibliotece.
Zapraszamy serdecznie!

Możesz również polubić…

Translate »
Skip to content